Ο Λαογραφικός Όμιλος «Κτήμα» Πάφου σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Νεάπολις και το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού, ανακοινώνουν τα αποτελέσματα του Παγκύπριου Μαθητικού Διαγωνισμού Λαογραφίας. 

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση τα έργα έχουν διαμοιραστεί ανά Θεματική ενότητα όπου τρεις υποεπιτροπές αποτελούμενες από ειδικούς παρακάθισαν και τα αξιολόγησαν.

Στον διαγωνισμό,όπως αναφέρεται, έλαβαν μέρος 250 μαθητές και μαθήτριες από πολλά σχολεία της Κύπρου, δημόσια και ιδιωτικά.

Oι μαθητές/τριες έχουν ενημερωθεί για τα αποτελέσματα μέσω των οικείων σχολείων τους, ενώ σε κατοπινό στάδιο όλοι οι μαθητές θα λάβουν πιστοποιητικά συμμετοχής για τον εν λόγω διαγωνισμό.

Η Τελετή Βράβευσης θα πραγματοποιηθεί στις 16 Ιουνίου 2017 και ώρα 19:00 μ.μ. στο Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου.

Η 10μελής Κριτική Επιτροπή του διαγωνισμού, απαρτίζεται από τους παρακάτω:

1.    Γιώργο Γεωργή (Καθηγητής Νεότερης Ελληνικής Ιστορίας, πρώην πρέσβης της Κύπρου στην Ελλάδα)
2.    Πέτρο Πέτρου (Επιθεωρητής Μέσης Εκπαίδευσης)
3.    Διομήδη Μαρκουλή (Καθηγητής Εξελικτικής Ψυχολογίας, Κοσμήτορας Σχολής Επιστημών Υγείας  Πανεπιστημίου  «Νεάπολις»)
4.    Ξενοφών Παναγή (Φιλόλογος, Β.Δ, Συντονιστής 1ης Ενότητας)
5.    Σταύρο Χριστοδούλου (Ιστορικός- Ερευνητής, Πανεπιστήμιο «Νεάπολις», Συντονιστής 3ης Ενότητας)
6.    Στάλω Γεωργίου  (Καθηγήτρια Μουσικής- Μουσικοσυνθέτης, Πανεπιστήμιο   «Νεάπολις, Συντονίστρια 2ης Ενότητας»
7.    Καλλιόπη Πρωτοπαπά (Φιλόλογος- Ερευνήτρια)
8.    Βασιλική Χατζηαδάμου  ((Ερμηνεύτρια – Παρουσιάστρια)
9.    Γιώργο Σαξιατέ (Δημοσιογράφος- Μουσικός)
10.    Χριστάκη Παπανικολάου (Αντιπρόεδρος Λαογραφικού Ομίλου «Κτήμα»)

Τα αποτελέσματα είναι τα εξής :

1η Ενότητα: Ποίηση (με λαογραφικό περιεχόμενο)
                                    ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΕΠΑΘΛΑ ΟΝΟΜΑ ΕΠΙΘΕΤΟ ΤΑΞΗ ΤΙΤΛΟΣ ΕΡΓΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ
Βραβείο Μαρίνα
Παναγιώτης
Θανάσης
Στέλιος
Στυλιανού
Μούγκουρου
Φιλίππου
Θεοχάρους
Δ Της Κύπρου η Παράδοση ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΩ ΠΥΡΓΟΥ
Έπαινος Αλέξανδρος
Στυλιάνα
Αθανάσιος
Στυλιάνα
Μουσκής
Κωνσταντίνου
Μπαλωματής
Θεοδούλου
Δ1&Δ2 Της Κύπρου οι Τεχνίτες ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΤΙΣΣΑΣ ΄Β
Έπαινος Άννα Θεοδώρου Γ1 Εν Φυλάμενα
τζιαχαμέ
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΚΑΤΑΜΕΙΑΣ ΄Γ
ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Έπαινος Ανδρέας
Ανδρέας
Μαρία
Θωμάς
Οικονόμου
Αντωνίου
Ανδρέου
Smith
E-Στ Τσιαττιστά των Χριστουγέννων ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΡΟΙΚΙΑΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ  MANSFIELD ΑΓΙΩΝ ΚΥΡΙΛΛΟΥ & ΜΕΘΟΔΙΟΥ

ΜΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΓΥΜΝΑΣΙΑΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ

ΕΠΑΘΛΑ ΟΝΟΜΑ ΕΠΙΘΕΤΟ ΤΑΞΗ ΤΙΤΛΟΣ ΕΡΓΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ
Βραβείο Δαμιανή Κουμενή Α Μια κόρη Αρχοντιτζή ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΤΡΑΚΗ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
Έπαινος Λούκας Δημητρίου Β1 Την απορίαν έχω την ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΕΡΙΟΥ
Έπαινος Άνθια Ορφανού Α1 Του παππού μου οι ιστορίες ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΠΑΣΚΑΛ ΛΕΜΕΣΟΥ
Έπαινος Μαρία Κρασιά Γ4 Σε τούτον τον μιτσή Νησί ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΤΡΙΜΘΙΑΣ


ΜΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΛΥΚΕΙΑΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ

ΕΠΑΘΛΑ ΟΝΟΜΑ ΕΠΙΘΕΤΟ ΤΑΞΗ ΤΙΤΛΟΣ ΕΡΓΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ
Βραβείο Ελένη Μακρίδη Β Βυθός της Κύπρου ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ
Έπαινος Δημήτρης Κωνσταντίνου Γ7 Το προξενιό της Ευτυχούς ΛΥΚΕΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ ΠΕΤΡΟΥ ΚΑΙ ΠΑΥΛΟΥ
Έπαινος Κατερίνα Παπαϊωάννου Β1,1 Ο Βοσκός ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΡΙΩΝ ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ
Έπαινος Φλωρεντία Κουτσόφτα Γ Πογάζι ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
XENION
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ
Έπαινος Αντρέας Κοντάκκης B Λαλούν μου ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
ΠΟΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣ

2η Ενότητα: Παραδοσιακό Τραγούδι

ΕΠΑΘΛΑ ΟΝΟΜΑ ΕΠΙΘΕΤΟ ΤΑΞΗ ΤΙΤΛΟΣ ΕΡΓΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ
Βραβείο Γιάννης
Ραφαήλ
Θεοφάνης
Λαουτάρης
Ιωάννου
Θεοφάνους
Γ΄7
Α3.1
Α3.1
Αγρότισσα ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΡΙΩΝ ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ
Έπαινος Μαρία
Ανδρέας
Πέτρος
Μαρία
Λουίζα
Βαρδάκη
Λαουτάρης
Ιωάννου
Βορκά
Χατζηπαναγή
Β Λυκείου Της Αγάπης Ανακάλεμα ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
XENION
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ
Έπαινος Άννα
Σωφρονία
Ανδρέας
Μαριάμ
Καραφυλλίδη
Μπάρτον
Σεργίου
Σεργίου
΄Β Λυκείου Η Ξενιθκιά ΠΑΡΟΙΚΙΑΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
Greek School of Ayia Triada Birmingham

3η Ενότητα: Διαγωνισμός Παράδοσης – Λαϊκού Πολιτισμού
                                    ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΕΠΑΘΛΑ ΟΝΟΜΑ ΕΠΙΘΕΤΟ ΤΑΞΗ ΤΙΤΛΟΣ ΕΡΓΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ
Βραβείο Ασπασία
Πέτρος
Μιχάλης
Μάριος
Σιμώνη
Ζήνωνος
Καλύβας
Μιχαηλίδης
Πέτρου
Χατζηλαζάρου
Δ2 Το βιβλίο του Καρεκλά ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΤΙΣΣΑΣ ΄Β
Έπαινος Θεόδωρος
Στέλιος-Μαρτίνος
Χρίστος
Ανδρέας
Παρασκευά
Ηρακλέους
Χριστοφίδης
Χριστοφόρου
Δ2 Ο Μελισσοκόμος ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΤΙΣΣΑΣ ΄Β
Έπαινος Στυλιάνα
Νικολέττα
Κλεοπάτρα
Μαρίνα
Αναστασία
Θεοδούλου
Κυριάκου
Κωνσταντίνου
Ροδοσθένους
Πέτρου
Δ2 Ο Παπλωματάς ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΤΙΣΣΑΣ ΄Β
Έπαινος Σοφία
Εβελίνα
Νικόλας
Δημήτρης
Αγγελίνα
Σιεκκερή
Αγαθαγγέλου
Χασιώτης
Χατζηττοφής
Αλεξάνδρου
Δ1 Λαογραφικά Νέα ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΤΙΣΣΑΣ ΄Β


ΜΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΓΥΜΝΑΣΙΑΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ

ΕΠΑΘΛΑ ΟΝΟΜΑ ΕΠΙΘΕΤΟ ΤΑΞΗ ΤΙΤΛΟΣ ΕΡΓΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ
Βραβείο Παναγιώτα Πολεμίτου Β2 Το φυτό φλούδι (ψαθί) και η χρήση του στην παραδοσιακή οικοτεχνία από τους παραδοσιακούς τεχνίτες ψαθά και καρεκλά. ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΤΑΥΡΟΥ
Βραβείο Άννα-Βερόνικα
Ανδρέας
Παναγιώτα
Στεφανία
Ζαχαρίας
Τουρμπάτου
Λόρδος
Στεφανή
Μυλωνά
Παράσχος
Β2 Παραδοσιακά Επαγγέλματα (Μελισσοκόμος, Ράφτης,
Κηροποιός,Καρεκλάς)
ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΤΣΙΩΝ
Έπαινος Κλεάνθης Σάββα Α3 Σήμερα γάμος γίνεται ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΜΠΑΣ
Έπαινος Γεωργιάνα Ανδρέου Β3 Αναπαλαίωση Σπιτιού ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΤΑΥΡΟΥ
Έπαινος Άντια Καρεκλά Β2 Η Ξυλογλυπτική ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΤΑΥΡΟΥ


ΜΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΛΥΚΕΙΑΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ

ΕΠΑΘΛΑ ΟΝΟΜΑ ΕΠΙΘΕΤΟ ΤΑΞΗ ΤΙΤΛΟΣ ΕΡΓΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ
Βραβείο Μαρία
Στέλλα
Θεοφανώ
Νεόφυτος
Γιώργος
Νικολάου
Νεάρχου
Μάρκου
Χαραλάμπους
Πέτρου
ΚΚ1
ΚΚ1
ΘΗΥ2
ΘΗΕ2
ΘΗΥ1
Παραδοσιακά Επαγγέλματα της Κύπρου: Ένα ταξίδι στον χώρο και στον χρόνο. ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΠΑΦΟΥ
Έπαινος Αθηνά
Ηρακλής
Μιχάλης
Σοφία
Κωνσταντίνος
Μασούρα
Αριστοδήμου
Ονουφρίου
Λαπά
Αγγελόπουλος
Β24
Β22
Γ4
Β22
Γ5
Τσαττιστά: Η ψυχή της Παράδοσής μας ΛΥΚΕΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ ΠΕΤΡΟΥ ΚΑΙ ΠΑΥΛΟΥ
Έπαινος Κωνσταντίνος
Αναστάσης
Νικόλας
Παναγιώτα-Αμασγώ
Μέλανη
Χριστοφόρου
Παιδονόμος
Μιχαήλ
Αγγελίδη
Παράρε
Β51
Β51
Β51
Γ1

Γ2

Κατασκευή παραδοσιακού πιδκιαυλού και μουσική επιμέλεια ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ
Έπαινος Σοφία Πολυδώρου Γ1 Ο Κηροποιός ΛΥΚΕΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ ΠΕΤΡΟΥ ΚΑΙ ΠΑΥΛΟΥ
Η Τελετή Βράβευσης θα πραγματοποιηθεί στις 16 Ιουνίου 2017 και ώρα 19:00 μ.μ. στο Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου.


Η επιτροπή συγχαίρει θερμά όλους τους συμμετέχοντες καθώς και τους Συντονιστές καθηγητές των Σχολείων,καταλήγει η ανακοίνωση.

ΚΥΠΕ